מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים -JCJCR

מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים -JCJCR

מרכז ירושלים ליחסי יהודים נוצרים JCJCR
מרכז ירושלים ליחסי יהודים נוצרים JCJCR

על אודות המרכז

מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים נוסד בשנת 2004 במטרה לענות על האתגרים שמציב המפגש המורכב והמיוחד בין אוכלוסיית הרוב היהודית ובין המיעוט הערבי הנוצרי בארץ הקודש.

באמצעות חינוך, מפגש ומחקר, המרכז פועל על מנת להתגבר על הבורות ועל הדעות הקדומות ולקדם הבנה ואמפתיה בין יהודים ונוצרים בארץ הקודש.

צוות המרכז

חנה בנדקובסקי, מנהלת התכנית    054-2103314  |  hanab@jcjcr.org

משרד info@jcjcr.org  |  02-6764103

שירותי מידע

מטרת שירותי המידע של מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים היא להציע לחברה היהודית והערבית בארץ מידע עדכני בנושאים הקשורים לקהילות הנוצריות וליחסי יהודים ונוצרים. המרכז מציע מידע היסטורי ואקטואלי לסטודנטים ולחוקרים, לעיתונאים זרים ומקומיים, למשלחות דיפלומטיות, למוסדות ציבור וממשל, למוסדות דתיים, למוסדות אקדמיים ולמתעניינים.

פעילויות המרכז

קורסים לקהל הרחב - JCJCR

קורסים לקהל הרחב

המרכז יוזם ומפעיל קורסים ברחבי הארץ לקהלי יעד מגוונים. מרבית הקורסים מיועדים לקהל יהודי ישראלי ומתמקדים בנושא הקהילות הנוצריות המקומיות, ההיסטוריה שלהן, מורשתן ומסורותיהן. מטרת הקורסים היא הקניית ידע בסיסי לצד עידוד רגישות מתוך הבנה וסובלנות לאחר, וטיפוח כבוד לקהילות המיעוטים. כמו כן, המרכז מארגן קורסים לקהל ערבי אשר מקנים מידע על המסורת היהודית ומתעמקים בסוגיות הקשורות לזהות היהודית הישראלית.

כל הקורסים מתנהלים בשיתוף פעולה עם מוסדות חינוכיים כגון מכללות למורים ואוניברסיטאות, מוסדות קהילתיים כגון מתנ"סים, או מוסדות וארגונים המתמחים בתכניות חינוכיות בלתי פורמליות. כל הקורסים משלבים שיעורים בכיתה וסיורים לימודיים

קורסים ייעודים jcjcr

קורסים ייעודים

  1. הכשרת מורים: קורס שנתי בן 56 שעות המתמקד בהכשרת מורים ובחשיפתם להיסטוריה, למורשת ולמסורת של הקהילות הנוצריות בארץ הקודש. חלקו הראשון של הקורס מתמקד בהיבט ההיסטורי, ובהמשכו נלמדים נושאים כגון יחסי מדינת ישראל והכנסיות, יחסי יהודים ונוצרים, בתי הדין הכנסייתיים, מערכת החינוך והוראת נצרות, לוח החגים של הקהילות המקומיות, קהילה עמאית וקהילה דתית. במהלך הקורס מסיירים המורים באתרים הקשורים לנושאים הנלמדים. בעבר התקיים הקורס בחיפה במכללת גורדון ובמכללת ויצ"ו לעיצוב, ובשנים האחרונות בירושלים במכללת דוד ילין ובמכון 'כרם'.
  2. הוראת דתות: המרכז מקיים קורסים נוספים העוסקים בשאלת הוראת דתות במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית, והוראת דתות במסגרת הסיור החינוכי. הקורסים מיועדים לסטודנטים להוראה ומטרתם לאפשר כלים לחשיבה ולעשייה בשטח.
  3. קורסים קצרים: קורסים העוסקים בהיכרות עם הקהילות הנוצריות, עם כתבי הקודש שלהן ועם מסורותיהן. הקורסים כוללים שילוב של סיורים ומפגשי כיתה, ומיועדים למכינות קדם-צבאיות, למדרשות, ולתכניות חינוכיות ליוצאי צבא.
  4. קורסי סיורים קצרים: הקורסים נערכים מדי שנה בשיתוף החוג למדע הדתות במסגרת השיעור 'מבוא לנצרות' ובו משתתפי הקורס נחשפים לקהילות, לאתרים הקדושים, ולעבר ולהווה של העיר.
  5. קורסים קצרים המיועדים לקהל הערבי: הקורסים נערכים בגליל וחושפים את המשתתפים לרקע ההיסטורי והתרבותי של החברה היהודית בישראל. במסגרת הקורס נידונים נושאים הקשורים במורשת הדתית והתרבותית של היהודים, לצד שאלות אקטואליות.
Audience 2-min

ערבי עיון וכנסים

המרכז יוזם ומארגן כנסים המיועדים לקהלי יעד נבחרים וכנסים הפתוחים לקהל הרחב. הכנסים מתמקדים בנושאים היסטוריים ובסוגיות אקטואליות שיש להם השפעה על יחסי היהודים והנוצרים בארץ הקודש. הכנסים נערכים בשיתוף פעולה עם מוסדות חינוכיים אחרים. בעבר עסקו הכנסים בנושאים מגוונים כגון השינויים בכנסייה הקתולית בעקבות מועצת הוותיקן השנייה; העולם הדתי של קהילות מהגרי העבודה ומבקשי המקלט בישראל; תרומתם של ביקורי האפיפיורים ליחסי יהודים ונוצרים בארץ; סדרת כנסים שהוקדשה לכל עדה נוצרית; שאלת הרכוש הכנסייתי; המדיניות הישראלית כלפי הכנסיות; ומערכת החינוך הנוצרית.

קורסים למכינות קדם צבאיות jcjcr

תכנית ייחודית למכינות קדם-צבאיות: היכרות עם שלוש הדתות

מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים פועל למען פיתוח כבוד הדדי, סובלנות והבנה בין-דתית דרך היכרות מעמיקה עם מגוון הפנים של הדתות המרכיבות את הפסיפס המדהים שהוא החברה הישראלית. למרכז ניסיון רב בתכניות המיועדות לקהל צעיר, ביקורתי וסקרן.

המרכז מציע סדנה בסיסית להיכרות עם שלוש הדתות המונותאיסטיות, לצד סדנאות ממוקדות על האסלאם והנצרות במדינת ישראל. הסדנאות מתאימות לקבוצות המעוניינות להעשיר את הידע וההבנה שלהן בנושא החברה בישראל, לדון בערכים הקשורים לקבלת האחר, לבחון את מקומם של כתבי הקודש בחוויה הדתית, ולהעמיק את הידע שלהן בעולם המונותאיסטי. הסדנאות מודולריות ומותאמות לצורכי הקבוצה, ומוצעות במתכונת של יום שלם או חלקי.

מה בתכנית?

  • שורשים משותפים: סדנת היכרות עם שלוש דתות (כ-3 שעות)
  • חותם הנביאים: סדנת היכרות עם האסלאם (כ-3 שעות)
  • השילוש הקדוש: סדנת היכרות עם הנצרות (כ-3 שעות)

*הסדנאות משלבות קריאה בטקסטים מקודשים לדתות השונות כבסיס ליצירת דיון מעמיק לאחר מכן.
*ניתן לקיים את שלוש הסדנאות ביום שלם של פעילות.
*ניתן ואף מומלץ לשלב את הסדנאות עם סיורים, כך יוכלו המשתתפים להכיר את הדתות השונות 'דרך הרגליים' ולגלות פנים נוספות ונסתרות של ארץ הקודש.
* משך הסדנה מותאם לבקשת הקבוצה.