נמצא ב:

נצרות / קהילות נוצריות בארץ הקודש

המונח הנוצרי "ארץ הקודש" מתייחס למדינת ישראל ולרשות הפלסטינית. יש הכוללים בתחום זה  גם את ירדן ואף חלקים מסוריה ומלבנון.

מאז כינון הנצרות השתייכו כנסיות ארץ הקודש לנצרות המזרחית, פרט לתקופה הצלבנית שבה נכפתה על הארץ כנסייה בסגנון מערבי. במאה ה-19 חלה בארץ הקודש תמורה ניכרת  עם הופעת  הכנסיות המערביות (הכנסייה הלטינית והכנסיות הפרוטסטנטיות) בתחומה. תמורה זו התרחשה בהדרגה. גילויו המחודש של המזרח בידי המערב החל בעקבות מסעות הכיבוש של נפוליאון במזרח בסוף המאה ה-18.  מסעות אלו עוררו עניין בלימוד ההיסטוריה של כתבי הקודש ובהכרת האתרים הארכאולוגיים הקשורים אליהם. במקביל אפשרה חולשתה של האימפריה העות'מנית את ראשית נוכחותן של המעצמות הקולוניאליות בארץ הקודש. עדות נוצריות ביקשו את חסותן של מדינות אלו. הכנסייה היוונית-אורתודוקסית נהנתה מחסותה של רוסיה, הכנסייה הלטינית זכתה להגנתן של איטליה וצרפת, הלותרנים היו קשורים לגרמניה והאנגליקנים – לבריטניה.

הכיבוש הערבי-מוסלמי במאה השביעית לספה"נ הכתיב את אופיה הדמוגרפי של ארץ הקודש ומרבית הנוצרים החיים בה, כ-160,000 איש (נכון לשנת 2013), הם ערבים. נוצרים אחרים הגיעו  כפליטים מארצות זרות (כמו הארמנים) או כמחפשי עבודה. בעקבות העלייה הגדולה למדינת ישראל, משנות ה-90 של המאה ה-20 ואילך הגיעו לארץ נוצרים רבים מרחבי ברית המועצות לשעבר ומאתיופיה.

הנוצרים הערבים בארץ הקודש כיום הם מיעוט קטן ומגוון ששיעורו אינו מגיע לשני אחוזים מכלל האוכלוסייה. ריכוזים נוצריים גדולים מצויים בצפון הארץ – בנצרת ובחיפה ובכפרי הגליל. נוצרים רבים מרוכזים גם בירושלים, בבית לחם (כולל בית סאחור ובית ג'אלה), ברמאללה (כולל אל בירה), ביפו, ברמלה ובלוד. בנוסף, כל תושבי הכפרים פסוטה ומעיליא שבגליל העליון וטייבה שליד רמאללה הם נוצרים. יותר מ-70% מהנוצרים בארץ דבקים בנוסח התפילה הביזנטי (יוונים-אורתודוקסים ויוונים-קתולים). הרומים-קתולים (הלטינים) מהווים כ-15% מכלל הנוצרים בארץ ושיעור המרונים הוא 8%. שאר הנוצרים (כ-7%) נמנים על שלל כנסיות מזרחיות ופרוטסטנטיו אחרות.

כל כנסייה מהווה קהילה או עדה דתית (טאיפה) המחזיקה בהייררכיה עצמאית  וכן במסורת, בשפת תפילה, בטקסים ובנוסחים ייחודיים. את מגוון הכנסיות בארץ הקודש אפשר לחלק לחמש קבוצות: הכנסיות האורתודוקסיות, הכנסיות המזרחיות, הכנסייה הלטינית, הכנסיות הקתוליות המזרחיות והכנסיות הפרוטסטנטיות.